•  

  Randevu Telefon

  +90 (242) 227 59 81 - 249 61 22 - 249 61 24-28

 •  

  Çalışma Saatleri

  Pzt - Cuma 08:00 - 17:30

Hakkımızda

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ PROF.DR.TUNCER KARPUZOĞLU ORGAN NAKLİ EĞİTİM, ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

Akdeniz Üniversitesi, organ nakli yaşamsal bilincini ülkemizde ilk sahiplenen ve bu konudaki eğitim ve araştırma hizmetlerine öncülük ederek bünyesinde gerçekleştirilen multiorgan ve kompozit doku nakilleri ile günümüzde dünyanın sayılı organ nakli merkezleri arasında gösterilen üniversitelerimizden biridir.

 14 Nisan 1982 yılında böbrek ile başlayan ilk organ nakli uygulamaları, 31.10.1991 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı kurulan Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi adı altında organize edilmiştir 2010 yılında merkezimizin adı Prof.Dr.Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak değiştirilmiştir. 2011 yılında ise ülkemizin ilk Organ Nakli Enstitüsü olan Prof.Dr.Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü kurulmuştur. Günümüzde başta böbrek nakli olmak üzere hemen tüm organ nakilleri ve kompozit doku nakilleri merkezimizde başarıyla uygulanmaktadır.

Merkezin amacı, her türlü organ nakli uygulamasını çağdaş düzeyde gerçekleştirmek, doku ve organ nakli konularındaki yeni gelişmeleri ülkemize aktarmak, temel ve uygulamalı araştırmalar yapmak, konuda yeni teknikler geliştirmek, organ sağlamak ve toplumun her kesiminin konuda bilinçlenmesine yönelik çalışmalar yapmaktır. Yapılan tıbbi hizmetlerdeki kalite düzeyi, hasta ve hasta yakınlarının memnuniyeti, üstün nitelikli ekibi, çağdaş altyapısı ve öncü uygulamalarıyla merkezimiz "Organ Nakli Merkezi Modeli" olarak örnek olmaktadır.

Organ ve Doku Nakli faaliyetleri Akdeniz Üniversitesi Hastanesi bünyesinde tüm bilim dallarının katılımı ile ekip çalışması içinde 30 yataklı organ nakli yataklı ünitesi, günlük ortalama 100 hasta kapasiteli organ nakli polikliniği, koordinasyon merkezi ve son teknoloji ile donatılmış immunoloji ve merkezi laboratuvarı ile yürütülmektedir.

Merkezimizde tedavi uygulamaları yanında bilimsel araştırma ve yayın faaliyetleri yürütülmekte, Trasplantasyon Cerrahisi, Nefroloji ve Organ Nakli Koordinatörlüğü konusunda kurs görmek isteyenlere teorik ve pratik eğitim imkanı sağlanmaktadır.

1986 Yılında ilk kadavra vericili böbrek nakli, 1997 yılında kalp, karaciğer nakilleri ve 2002 yılında da Türkiye'nin ilk başarılı pankreas nakli hastanemizde yapılmıştır. Merkezimizde organ nakli koordinasyon sisteminin başarılı organizasyonu ile canlı/kadavra vericili böbrek nakli, canlı/kadavra vericili karaciğer nakli, kadavra vericili pankreas ve kalp gibi organ nakilleri yanında kompozit doku (yüz, ekstremite, uterus, kornea, deri, kemik..) nakilleride başarıyla uygulanmaktadır. 1982 yılından günümüze kadar geçen sürede 3000 böbrek, 207 karaciğer, 61 pankreas ve 52 kalp nakli rutin uygulamaları yanında 23'ü böbrek-pankreas, 6'sı böbrek-karaciğer, 1'i kalp-böbrek olmak üzere kombine organ nakilleri, doku uyumsuz canlı vericili böbrek nakli, çapraz donörlü canlı vericili böbrek nakilleri yapılmıştır. Ayrıca 2010'da gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk çift kol nakli, 2011'de yapılan Dünya'nın ilk kadavra vericili uterus (rahim) nakli ve 2012'de yapılan Türkiye'nin ilk yüz nakillerinin merkezimizde gerçekleştirilmiş olmasının gururu yaşanmaktadır. Organ nakli yapılan tüm hasta ve vericilerin tıbbi takipleri periyodik olarak polikliniğimizde eksiksiz olarak yapılmaktadır. Yaklaşık 2500 hasta merkezimizin başta böbrek olmak üzere kalp, karaciğer, pankreas ve kol nakli bekleme listesinde kayıtlıdır ve organ nakline hazır bulundurulabilmeleri için periyodik takipleri titizlikle yapılmaktadır.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi olarak hizmet sonuçlarını sürekli izleyerek, mevcut başarımızı ve verilerimizi daha iyiye götürmek için çalışmaktayız. Merkezimizde yapılan solid organ nakillerinin organ ve hasta sağkalımları etik ve bilimsel standartlar içindedir. Özellikle üniversite ve hastane yönetiminin başarılı bir organ nakli merkezi olmak için kararlı olması, uyumlu bir multidisipliner ekip çalışması ile merkezimiz bugünkü sağladığı başarıyı daha ileriye götürme çabalarını sürdürmektedir.

İlklerimiz ve En'lerimiz

 • İlk Böbrek Nakli
 • Kan Grubu Uyumsuz Böbrek Nakli
 • Kalp Böbrek Kombine Nakli
 • Çift Kol Nakli
 • Dünya'nın ilk kadavra vericili Uterus nakli
 • Türkiye'nin ilk Yüz nakli