•  

    Randevu Telefon

    +90 (242) 227 59 81 - 249 61 22 - 249 61 24-28

  •  

    Çalışma Saatleri

    Pzt - Cuma 08:00 - 17:30

Türk böbrek Vakfı, 30 Mayıs 1985 tarihinde Timur Erk ve Yeşilyurt Lions Kulübü üyeleri tarafından kurulan bir sivil toplum örgütüdür. Vakıf ülkemizdeki sağlık problemlerinin başında gelen böbrek hastalıkları üzerine sosyal hizmet yapmış olduğu çalışmalar yürütmektedir.

Türk Böbrek Vakfı kuruluş gayesi; böbrek sağlığının önemine dikkat çekmek ve bu gayeyle toplumsal farkındalık yaratmak, böbrek hastalıklarının tedavi edilmesi için en iyi ve çağdaş sağlık hizmetlerinin sunulmasını sağlamaktır. Buna ilave olarak böbrek yetmezliği olan hastaların, diyaliz gereksiniminin giderilmesi ve organ bağışının arttırılması da vakıf tarafından sürdürülen faaliyetler arasındadır.

Türk Böbrek Vakfı Nedir?

Türk Böbrek Vakfı, 1985 yılında kurulmuş olup, kurulduğu günden bu yana böbrek sağlığının korunması için toplumsal bilinç yaratmak ve böbrek sağlığını tedavi eden merkezlerin kurulmasını kendisine bir şey olarak belirleyerek faaliyetlerini sürdürmektedir.

Türk Böbrek Vakfı 3 temel amaç için kurulmuştur. Bu amaçlar şu biçimdedir:

Ülke genelinde böbrek hastalıklarına karşı mücadele edilmesi, böbrek sağlığının korunması

Kronik böbrek yetmezliği olan hastalara çağdaş cihazlarla diyaliz tedavisinin uygulanması

Böbrek naklinin artış göstermesi için kadavradan organ bağış oranın artırılması

Türk Böbrek Vakfı Faaliyetleri

Türk Böbrek Vakfının kuruluşundan sonraki ilk icraatı 1985 senesinde SSK İstanbul Hastanesi’ndeki suni böbrek ünitesinin kapasitesinin artırılması ve hemodiyaliz cihazlarının Samatya SSK Hastanesi’ne bağışlanmasıdır. Vakıf hemodiyaliz cihazı sağlama hizmetinin beraberinde böbrek nakli, böbrek yetmezliği, organ bağışı ve tam teşekküllü hastane kurma yapmış olduğu çalışmalarnı da yürütmektedir. Türk Böbrek Vakfı aracılığı ile her sene 80 adet civarında böbrek nakli gerçekleştirilmiş, 3 adet diyaliz merkezinde 500’den fazla hastaya diyaliz hizmeti verilmesi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca İstanbul’da Merter’de bulunan Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi, 300 hasta kapasiteli ve 65 adet diyaliz cihazı ile dünyadaki en büyük böbrek sağlığı merkezleri arasında bulunmaktadır.

Türk Böbrek Vakfı, tarafından böbrek sağlığı ile ilgili gösterilen tüm faaliyetlerin haricinde ayriyeten diyabet, su tüketimi, aşırı tuz ve şeker tüketimi, obezite, nişasta bazlı şekerin zararları gibi birçok hususta toplumumuzun dikkatini çekmek adına çeşitli ulusal kampanyalar düzenlemeye devam etmektedir.

Türk Böbrek Vakfının Görevleri Nelerdir?

Böbrek hastalıklarıyla ilgili halka eğitim vermek
Böbrek hastalığına dikkat çekmek, toplumsal farkındalık yaratmak, kampanyalar düzenlemek
Böbrek hastalıkları üzerine bilimsel araştırmalar yapmak
Böbrek hastalıkların engellenmesi için bilimsel kaynaklara dayalı bir veritabanı oluşturmak
Toplumu böbrek bağışı yapmaya teşvik etmek ve organ bağışı ile ilgili bilinçlendirmek
Böbrek hastalığının tedavisi için tesisler kurmak
Böbrek nakli için çağdaş sağlık hizmeti vermek ve nakil amacı ile tam teşekküllü hastaneler kurup işletmek
Organ bağışçılarına ait bilgilerin depolandığı bilgi işlem merkezleri kurmak
Böbrek hastalarının hemodiyaliz ile tedavisindeki cihaz ihtiyacını karşılamak ve hastanelere diyaliz makinası bağışlamak
Koruyucu hekimlikle böbrek hastalarının tanı, tedavi ve cerrahi alanlarda hizmet almasını sağlamak
İleri yaştaki böbrek hastalarının tedavisi amacı ile huzurevi, yaşlı bakım evi kapsamında tesisler kurup işletmek ve bu tesislere diyaliz makinası sağlamak