•  

    Randevu Telefon

    +90 (242) 227 59 81  -  249 61 22   - 249 61 22

  •  

    Çalışma Saatleri

    Pzt - Cuma 09.00 - 18.00

ANTALYA'DA geçirdiği trafik kazasının ardından tedaviye alındığı yoğun bakımda beyin ölümü gerçekleşen Sultan Dilek'in (17) bağışlanan böbrekleri, karaciğeri ve akciğeri 4 hastaya can, korneaları ise 2 hastaya ışık olacak. Baba Murat Dilek (42), "Kızımı yaşatamadık; organları başka canlarda yaşasın, onlara can olsun" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Koordinatörleri Nilgün Bilal ve Uğur Genç, organların bağışlanması için baba Murat ve anne Atiye Dilek (40) ile görüştü. Yoğun bakım ünitesinde kızlarını son kez gören çift, organların alınmasına onay verdi. Dilek'in 2 böbreği, karaciğeri ve akciğeri ile 2 korneası organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere operasyonla alındı. Dilek'in böbrekleri, karaciğeri ve korneaları AÜ Hastanesi'ndeki hastalara nakledilecek. Akciğerin nakledileceği merkez ise henüz belirlenmedi.

Murat Dilek, kızının Alanya Fevzi Alaettinoğlu Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi olduğunu, üniversite sınavına hazırlandığını söyledi. Ekonomik durumlarının iyi olmadığını, kızının hayırseverlerin desteğiyle eğitimini sürdürdüğünü anlatan Dilek, "Gazipaşa'da oturan dayısını ziyarete giderken, kaza meydana geldi. Günlerdir hastanedeyiz. Kızımın beyninde meydana gelen hasar çok ciddiydi. Beyin ölümü gerçekleşince organlarını bağışlama kararı aldık. Kendisi doktor olmak, hastalara faydalı olmak istiyordu. Onun bu arzusu doğrultusunda organlarını bağışladık. Organlarıyla başkalarını kurtaralım istedik. Arzusu da yerine gelmiş olur, diye düşündük. Kızımı yaşatamadık; organları başka canlarda yaşasın, onlara can olsun" dedi.

Murat Dilek, ameliyat sonrası kızının organlarının nakledildiği hastalarla tanışmak istediğini belirterek, "Onlarla tanışmak tek isteğimiz. Organları bağışlarken de bu arzumuzu dile getirdik" diye konuştu. (DHA)

http://antalyaekspres.com.tr/gundem/haber/sultan-6-kisiye-hayat-verecek/329100