•  

    Randevu Telefon

    +90 (242) 227 59 81  -  249 61 22   - 249 61 22

  •  

    Çalışma Saatleri

    Pzt - Cuma 09.00 - 18.00

Kronik böbrek hastası Erol Çoban (49), sabaha karşı 04.00’te uygun böbrek bulunduğu haberi verilmek üzere cep telefonundan arandı. Numara rehberinde kayıtlı olmadığı için telefonunu açmayan Erol Çoban, daha sonra jandarma tarafından arandı. Nakil için hastaneden arandığını öğrenen Erol Çoban, 6’da 6’da uyumlu böbrekle yaşama tutundu

Böbrek bulunduğuna ilişkin saat 04.00’te kendisine gelen telefonu, numarayı tanımadığı için açmadığını anlatan Erol Çoban, "O saatte dolandırıcıların ya da kötü niyetli kişilerin arayabileceğini düşündüm. Kısa süre sonra arayan jandarma, beni hastaneden aradıklarını, gelen telefona bakmamı söyledi. Yeniden çalan telefonu heyecanla açtım. Hemen toparlanıp hastaneye gelmek için yola çıktım. Aynı gün tetkiklerimi tamamlayıp tam uyumlu böbreği bana naklettiler. Bağışçı aileye, doktorlarıma, sabaha karşı beni arayıp, müjdeli haberi veren organ nakil koordinatörlerine, hemşire ve tüm hastane çalışanlarına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

'BÖBREĞİ İYİ DURUMDA'

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof.Dr. Bülent Aydınlı, hastanın, canlı donör bulunamadığı için 9 aydır bekleme listesinde olduğunu söyledi. Hastaya bir anlamda piyangoçıktığını, dokuları tam uyumlu böbrek bulunduğunu belirten Prof.Dr. Bülent Aydınlı, şu an sağlık durumunun çok iyi olduğunu, böbreğin gayet iyi çalıştığını dile getirdi.

'EN İDEAL NAKİL'

Herkeste 3’ü anneden, 3’ü babadan olmak üzere 6 doku grubu bulunduğunu kaydeden Prof.Dr. Bülent Aydınlı, "En ideal nakil, hepsinin de uyması. Bu çok zor. 6’da 6 uyum, tek yumurta ikizlerinde; bazen de diğer kardeşlerde görülüyor. Akrabalık bağı olmayanlar arasındaki tam doku uyumu hayli uzak ihtimal. Günümüzde yarım doku uyumu ile yani 3 dokunun uymasında bile nakillere sıcak bakılıyor" diye konuştu.

Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA)