•  

    Randevu Telefon

    +90 (242) 227 59 81 - 249 61 22 - 249 61 24-28

  •  

    Çalışma Saatleri

    Pzt - Cuma 08:00 - 17:30

Antalya'nın Manavgat ilçesi Gebece köyünde dünyaya gelen ve bir aylıkken evinde çıkan yangında yüzü yanan Uğur Acar'ın 21 Ocak 2012 yılında Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatı ile hayatı değişti. Tıp dünyasında büyük ses getiren ameliyat ile yeni yüzüne kavuşan Acar, Antalya'da mutlu bir hayat sürüyor. Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde, çoğunlukla da hastanede çalışan Acar, nakil olmadan önce kendisinden korkan çocuklarla artık rahat bir şekilde iletişim kurabiliyor.

Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 yıl önce hayatının değiştiğini söyledi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde unutamayacağı günler yaşadığını ifade eden Acar, kendisini çok iyi hissettiğini dile getirdi.

"En büyük mutluluğum çocukların benden korkmaması"

Nakil olmadan önce sokakta yürürken çocukların kendisini görünce "Anne, baba" diyerek uzaklaştığını ve bu durumun kendisini çok üzdüğünü dile getiren Acar, "Nakilden sonra böyle bir olay yaşamadım. En büyük mutlululuğum çocukların benden korkmaması. Benden çekinmiyorlar. Onlarla arkadaş olabiliyorum. Evimin önündeki parkta bazen onlarla oyun oynuyorum. Nakilli yüzümü öpüyorlar. Yapamadığım her şeyi yapıyorum" diye konuştu.

19 yaşına kadar hiç sakal tıraşı olamadığını ifade eden Acar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nakilden sonraki en büyük mutluluklarımdan birisi de tıraş olmak oldu. Gençliğe adım atttığım yıllarda bütün arkadaşlarım berbere gidip (Saç sakal keselim) diyordu. Yüzüm yanık olduğu için sakal tıraşı olmak içimde hem uhde kalmıştı. Sakallarımın olması için dua ediyordum. Nakilden sonra sakallarım çıkmaya başladı. Bazen evde kendi başıma tıraş oluyorum. Erkeklerin bir çoğu tıraş olmaktan pek hoşlanmıyor ama benim için büyük bir mutluluk sebebi. Müziğimi açıyorum, keyifli keyifli tıraş oluyorum. Bazen de berbere gidip (Saç, sakal kes) diyorum. Bu sözü söylemek bile bana yetiyor."

"Baba olmayı, çocuk sahibi olmayı isterim"

Nakilden sonra herkesin kendisine "Evlenecek misin?" diye de sorduğunu anlatan Acar, "Bu soruyu soranlara 'Kısmet' cevabını veriyorum. Her genç ve bekar delikanlı gibi ben de evlenmeyi isterim. Baba olmayı, çocuk sahibi olmayı isterim. Deniz kenarında eşimle çocuklarımla gezmek, güzel günler yaşamak isterim. Umarım bu hayallerim de gerçekleşir" dedi.

Uğur Acar'a 21 Ocak 2012'de Uşak'ta ölen Ahmet Kaya'nın yüzü nakledilmişti.