•  

    Randevu Telefon

    +90 (242) 227 59 81 - 249 61 22 - 249 61 24-28

  •  

    Çalışma Saatleri

    Pzt - Cuma 08:00 - 17:30

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde bir ilk gerçekleştirildi. Bağışçı 38 yaşındaki Lütfiye Şerbetçi'nin vücuduna Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile açılan 3 santimlik kesiden girilerek bir böbreği çıkartıldı. Çıkartılan böbrek, kardeşi 27 yaşındaki Hüsniye Şişman'a nakledildi. Yaklaşık 2.5 saat süren ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Mesci, "Daha önce Türkiye'de örneği olmayan bu ameliyatı, bağışçıya en az hasarı vermek için gerçekleştirdik" dedi.

SİSTEM DONÖRÜN İYİLEŞME SÜRECİNİ KISALTIYOR

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde bugüne kadar 4 bine yakın böbrek nakli gerçekleştirildiğini söyleyen Merkez Müdürü Prof. Dr. Dr. Bülent Aydınlı da şu bilgileri verdi:

"Bu hastamız hiçbir fark ödemeden robotik cerrahi ameliyatı oldu. İlk defa tek delikten böbrek vericisi oldu. Bu ameliyatta hem cerrah robotun özelliklerini kullanarak rahat bir ameliyat yaptı, hem verici açısından sadece tek delikte robot çalıştı. Aynı delikten böbreği dışarı aldık. Böylece hastaya çok basit bir işlem yapmış olduk. Hastamız erken dönemde iyileşecek, taburcu olup evine gidecek."

'ÖĞRENCİLERİMİ ÇOK ÖZLEDİM'

Ablası Lütfiye Şerbetçi'nin bağışladığı böbrekle hayata tutunan Yozgat Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi Fransızca Öğretmeni Hüsniye Şişman, ameliyattan önce yaptığı açıklamada, "Çok heyecanlı, çok mutluyum. 2011 yılından beri hipertansiyona bağlı böbrek hastalığım var. Teşhis konulduktan 6 ay sonra da hemodiyalize başladım. Diyaliz hastalarının en büyük sorunu su içememektir. En azından suya kavuşacağım. Öğrencilerimi çok özledim" diye konuştu.