•  

    Randevu Telefon

    +90 (242) 227 59 81  -  249 61 22   - 249 61 22

  •  

    Çalışma Saatleri

    Pzt - Cuma 09.00 - 18.00

Isparta'da kronik böbrek yetmezliği hastası Zeynep Bürgü'nün rahatsızlığı 2.5 ay evvel ilerledi. Doktorları, henüz 1.5 yıllık evli Zeynep Bürgü'ye, böbrek naklinin koşul olduğunu söyledi. Aile böbrek nakli için donör arayışına girerken, gelinini kızı gibi sevdiğini söyleyen kayınvalidesi Aysun Bürgü imdada koştu.

TEST SONUÇLARI OLUMLU ÇIKTI

Aysun Bürgü'nün bir diğer donör aranmasına izin vermeyip gelinine böbreğini vereceğini söylemesi üzerine Zeynep Bürgü ve Aysun Bürgü, tetkikler için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'ne geldi. Testlerin ardından doku uyumu kriterlerinin müsait olduğu belirlenince 4 gün evvel gerçekleşen ameliyatla, Aysun Bürgü'nün bir böbreği gelinine nakledildi.

ETİK KURUL KARAR VERDİ

Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi'nde Prof. Dr. Bülent Aydınlı ve ekibi tarafından başarıyla gerçekleşen böbrek naklinin ardından Aysun Bürgü taburcu oldu. Gelini Zeynep Bürgü ise Organ Nakli Kliniği'nde taburcu olacağı günü bekliyor. Koordinatör Uzm. Nilgün Keçecioğlu, "Çiftin henüz çocukları da yok. Bu vaziyet nedeniyle kayınvalidenin donör olabilmesi için Etik Kurul kararı gerekiyordu. Bu hususi vaziyet için Etik Kurul kayınvalidenin donör olabileceği kararı verdi" diye konuştu.

"GELİNİME FEDA OLSUN"

Oğlu Sedat ve kızı gibi sevdiğini söylediği gelininin mutluluklarının bozulmasını istemediğini belirten Aysun Bürgü de şöyle konuştu: "Oğlum ve gelinim 1.5 sene evvel evlendi. Yavrularımızın mutluluğu için böbreğimi severek verdim, feda olsun yavrularıma. Bu bağışın herkese misal olmasını istiyorum. Böbrek hastası çok, hepsinin iyileşmesini istiyorum. Organlarını bağışlasınlar. Bir oğlum daha mevcut. Benim bağışçı olacağımı duyan eşim ve oğlum kararıma katıldı."

BABASI BÖBREK HASTALIĞINDAN ÖLDÜ

Böbrek nakli olması gerektiğini duyduğunda şok olduğunu aktaran Zeynep Bürgü de, şöyle konuştu: "Kayınvalidem haberi bizden duyduğunda çok duygulandı. Çünkü onun babası böbrek hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmiş. Sancılar olduğunda bende de böbrek hastalığı olabilir diye endişeliydik. Nakil olmam gerektiğini öğrenince annem çok duygusallaştı. Kendi kardeşlerimin böbreğinin uymayabileceğini söyledi ve 'Önce ben verici olmak istiyorum' dedi. Gayet iyiyiz, her ikimiz de sağlıklıyız."

"ÇOCUKLUK AŞKIM"

Eşi Sedat ile çocukluk arkadaşı olduklarını ve daha sonra birbirlerini sevdiklerini söyleyen Zeynep Bürgü evlilik süreçlerini şöyle anlattı: "Evlenmeden evvel de kayınvalidem annemin arkadaşıydı. Bize sık sık gelip giderdi. Birbirimize adi kaynaşmıştık. Ben onun da evladı gibiydim. Birbirimize sevgi doluyduk. O zamandan beni oğluna istiyordu. Biz de eşimle görüşmeye başlamıştık. Tabi ailelerimizin görüşmelerimizden haberi yoktu. Birkaç ay geçtikten sonra ailelerimize görüştüğümüzü dedik. İki aile de sevindi. İki tarafın böyle bir birlikteliğe sevinmiş olması ve müspet bakmaları neticesinde evlendik."