•  

    Randevu Telefon

    +90 (242) 227 59 81 - 249 61 22 - 249 61 24-28

  •  

    Çalışma Saatleri

    Pzt - Cuma 08:00 - 17:30

Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi'nde yapılan ameliyatla robotik yöntemle vericiden böbrek alınması sağlandı.

Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir böbrek naklinde vericiden böbrek, robotik cerrahi tekniği ile alındı. Ameliyatla ilgili Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde düzenlenen basın toplantısına Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Genel Cerrahi Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Ayhan Mesci, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Necmiye Hadimioğlu ve organ nakli koordinatörü Nilgün Keçecioğlu katıldı.

Prof. Dr. Aydınlı, burada yaptığı açıklamada, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde robotik cerrahi devrinin başladığını söyledi.

Dünyada 3 bin 200, Türkiye'de ise 32 robot bulunduğunu hatırlatan Aydınlı, bu robotların ülkedeki özellikli üniversitelerle devlet hastanelerinde bulunduğunu kaydetti.

Aydınlı, robotik cerrahi ile çeşitli ameliyatların yapıldığına işaret ederek, "Robot ile bağışçı kişiden böbreği çıkardık ve oğluna naklettik. Gayet güzel ve başarılı bir ameliyat geçti. Herhangi bir sıkıntı yok. Vericimiz de sağlıklı. Robotik cerrahinin organ nakillerinde kullanılmaya başlanması bizim ve hastalarımız için çok önemli" diye konuştu.

- "Böbreğin nakledilmesinde de kullanılacak"

Robotik cerrahiyi organ nakillerinde daha fazla kullanacaklarını anlatan Aydınlı, "Üniversite yönetimi robotla ilgili hastadan hiçbir ek ücret de almayacak. Robotu sadece böbreği çıkarma işleminde kullandık. Bir müddet sonra böbreğin alıcıya nakledilmesi sırasında da kullanacağız. Bu, Türkiye'de hiç yapılmadı" diye konuştu.

Prof. Dr. Ayhan Mesci ise laparaskopi yöntemiyle ameliyatları 2 boyutlu yaparken robotik cerrahi ile 3 boyutlu gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Robotik cerrahi ile aletlerin açılanması ile kullanım kolaylığının daha iyi olduğunu belirten Mesci, "Robotla yapılan ameliyatların daha etkili olduğunu yapılan çalışmalar gösteriyor. Biz de ilk defa uyguladık. Bundan sonra böbreğin nakledilmesi ve karaciğerin alınmasında da kullanmaya çalışacağız" diye konuştu.

- Anneden oğluna ikinci hayat

Robotik cerrahiyle böbreği alınan 46 yaşındaki Cemile Saykaç, Eskişehir'de yaşadıklarını ve 15 yaşındaki oğlu İbrahim Furkan Saykaç'ın tek böbrekli dünyaya geldiğini söyledi.

Oğlunun 1 yıl önce diğer böbreğinin de işlev görmemeye başladığını dile getiren Saykaç, 8 aydır diyalize giren oğluna böbreğini vermek için gönüllü olduğunu ifade etti.

Nakil işlemleri için Akdeniz Üniversitesi'ne geldiklerini anlatan Saykaç, "Doktorlar robotik cerrahiden bahsettiler. Önce korktum ancak doktorların verdiği güven sayesinde böbreğimin robotik cerrahi ile alınmasına karar verdim. Nakil başarıyla gerçekleşti. Çok mutluyum. Hem oğluma hem de Türk tıbbına bir faydam dokundu" dedi.

AA