•  

    Randevu Telefon

    +90 (242) 227 59 81 - 249 61 22 - 249 61 24-28

  •  

    Çalışma Saatleri

    Pzt - Cuma 08:00 - 17:30

Antalya’da denize girerken boğulan ve tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşen 15 yaşındaki Muhammet Küner adlı gencin karaciğeri, iki haytaya yaşama umudu verdi. Küner’in karaciğeri iki bölme yöntemi kullanılarak iki farklı hastaya nakil edildi. 18 yıllık milli takım yüzücüsü İpek Yılmaz (31) ve 5 yaşındaki Resul Filiz, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde gerçekleştirilen ameliyatla organ kardeşi oldu.

Bir karaciğer ile iki kişi hayata döndü

Geçen yıl siroz teşhisi konulan İpek Yılmaz, hastalığının ilerlemesi sonucu karaciğeri iflas etti. Karaciğer nakli olmak için Sağlık Bakanlığı Organ Bekleme Listesine giren Yılmaz’a eski sağlığına kavuşabilmek için gün saymaya başladı. Genetik bir karaciğer hastalığına yakalanan 5 yaşındaki Resul Filiz de nakil sırasında bekleyen minik hastalardan biriydi. Her iki nakil bekleyen hastaya umutlu haber ise Muhammet Küner’in ailesini organ bağışı yapmasıyla geldi. Akdeniz Üniversitesi Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakil Merkezi’nde ameliyata alınan Yılmaz ve minik Resul, ikiye bölünen karaciğer ile yaşama döndü.

“Resul, nakil olmasaydı ölebilirdi”

Her iki operasyonun başarılı geçtiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Aygen Yılmaz, “Resul, nakil olmasaydı yüksek kolesterol nedeniyle 15 yaşında kalp krizinden hayatını kaybetme riski vardı. Başarılı bir operasyon oldu. Hastamızın tanısı 'ailevi hiperkolesterolemi'. Yüksek düzeylerde kolesterol oluyor. Bu çocuklara müdahale edilmezse 15’li yaşlarda kalp krizine bağlı olarak hayatlarını kaybedebiliyor” diye konuştu.

Karaciğer kardeşliği

Yaşadıklarını anlatan İpek Yılmaz, karaciğerle birlikte hem hayata tutunduğunu hem de bir karaciğer kardeşinin olduğunu söyledi. Antalya’da artık ikinci baharlarını yaşadıklarını belirten Yılmaz şöyle konuştu:
“1 yıl önce ayaklarım şişmeye başlamıştı. Ayaklarımın şişmesine çok şaşırıyordum, sonra Akdeniz Üniversitesi’ne geldim. Burada yapılan teşhiste nakil olmam gerektiği söylendi. Siroz teşhisi konuldu. Resul benim karaciğer kardeşim oldu. 3 yaşında profesyonel olarak yüzmeye başlamıştım. Türkiye ve Avrupa birinciliklerim var. Artık Akdeniz Üniversitesi için yüzeceğim. İkinci baharımı Antalya’da yaşadım. Verici aileye çok teşekkür ederim.”

İHA